| Part Number | 74AHC14PW,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 430770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC14PW,112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC14PW,112 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | AHC |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 16.3@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC14PW,112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G80GW,125.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 1-OUT 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for SI53102-A3-GM.pdf |
|
Nexperia | OR 1-Element 2-IN CMOS TTL 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G32GW C4H.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZU04P5X.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G06DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC138DTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZU04DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC574PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC244APWR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT595PW,118.pdf |