| Part Number | 74AHCT14D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 382200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT14D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT14D,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Pin Count | 14 |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Family | AHCT |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT14D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC164PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G126GX,125.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK04031BISQE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DDR2 REGISTER - |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HCT595BQ,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74AC373DWG.pdf |
|
Toshiba | TOS74VHCT240AFT(BE) LOGIC IC Download PDF datasheet for 74VHCT240AFT(BE).pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC4050D,652.pdf |
|
Silicon Labs | DSPLL 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for Si5324C-C-GMR.pdf |
|
Broadcom | Optical Shaft-Encoder Components Download PDF datasheet for AEDR-8500-102.pdf |