| Part Number | 74AHCT1G14GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 458040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT1G14GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT1G14GV,125 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | AHCT |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Supplier Package | TSOP |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT1G14GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1:6 Crystal-to- LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 83905AMLF.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74VHC541BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G17QDCKRQ1.pdf |
|
Toshiba | Flip Flop D-Type Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC374FT(BJ).pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC02DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Universal Schmitt Trigger Buffer 10-CH Inverting Non-Inverting 3-ST CMOS 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV8151PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 6-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for NLU1G14MUTCG.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC2G32DP,125.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC132DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74HC2G04GV,125.pdf |