| Part Number | 74AUP2G14GM,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 742540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP2G14GM,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP2G14GM,132 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Pin Count | 6 |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Logic Family | AUP |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.1@3V to 3.6V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 30 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AUP2G14GM,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC374DB,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R - |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC04DR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHCT00ADR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC74LCX16245DTG.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC244D,653.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LVC244AD, 112.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G07GW,125.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4017D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC540PWR.pdf |