| Part Number | 74HC04DB,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 889720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC04DB,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC04DB,118 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter |
| Product Dimensions | 6.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 85@2V|[email protected]|14@6V ns |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Family | HC |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 14SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC04DB,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator CMOS to CMOS 14-Pin TDFN EP Download PDF datasheet for MAX13042EETD+.pdf |
|
Diodes Incorporated | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC86AT14-13.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4050BE.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV14D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Generator Jitter Cleaner 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCE62005RGZT.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC240N.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC14M96.pdf |
|
QORVO | BAND 1 3 MULTIPLEXER - |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1T57GW,125.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC373PW,118.pdf |