| Part Number | 74HC3GU04DC,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 381460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC3GU04DC,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC3GU04DC,125 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Inverter |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 13@2V|[email protected]|5@6V ns |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Supplier Package | VSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Family | HC |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.4 x 0.85 mm |
| Number of Elements per Chip | 3 |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC3GU04DC,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC595APW,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 1-CH 3-ST 96-Pin LF-BGA T R Download PDF datasheet for 74ALVCH32973EC,518.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 16-Pin DHVQFN T R Download PDF datasheet for 74AVC4T245BQ-Q100X.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G00GW125.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP Tube Download PDF datasheet for PI49FCT3805CQE.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NPIC6C596APW-Q100J.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SON Embossed T R Download PDF datasheet for TC7SH08FE,LM(T.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LV1T34DBVR.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G02GW-Q100H.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G02DFT2G.pdf |