| Part Number | 74HCT04PW, 118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 407840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT04PW, 118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT04PW, 118 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Function | Inverter |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Family | HCT |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT04PW, 118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G0604GWH.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CLVCH16T245MDGGREP.pdf |
|
Toshiba | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7W74FU(TE12L.F).pdf |
|
Nexperia | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4020D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT238M96G4.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100EPT26DG.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC573MTCX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT2G125DP,125.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G86GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4071BE.pdf |