| Part Number | 74HCT14D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 871980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT14D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT14D,652 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 Vdc |
| Supplier Package | SO |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Family | HCT |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT14D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV166APWR.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC151PW-Q100,118.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NE555PWR.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC08QPWRQ1.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341B-D06609-GMR CLOCK GENERATOR - |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC139N.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2.5V And 3.3V LVCMO 2.5V And 3.3V LVCMOS Clock Fanout Buffer Download PDF datasheet for MPC9456AC.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G32DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC259DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ16DFT2G.pdf |