| Part Number | 74HCT1G04GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 478080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT1G04GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT1G04GW,125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum High Level Output Current | -2 mA |
| Lead Finish | Tin |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 27@5V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 2 mA |
| Logic Family | HCT |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT1G04GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 3.3V 16-Bit Buffer Line Driver Download PDF datasheet for 74FCT163244CPVG8.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH16244ADGG,11.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC8T245DBR.pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Shifter CMOS TTL to CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14504BDTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge Neg-Edge 1-Element 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MC100EP51MNR4G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX07MX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC125J.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 64-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK04806BISQ NOPB.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G125GF,115.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH Non-Inverting 3-State CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SET125FU,LJ(CT.pdf |