| Part Number | 74HCT1G14GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 464190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT1G14GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT1G14GV,125 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 51@5V ns |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Maximum High Level Output Current | -2 mA |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT1G14GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC597PW,118.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch SP 1A T R Download PDF datasheet for SPEF110100.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Divider Buffer 2-OUT 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100LVEL33DTG.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Decoder Driver Single 4-to-7 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4543BM96.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD40106BEE4.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin MicroPak2 T R Download PDF datasheet for NC7SZ58FHX.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MC100LVELT23MNRG.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LV1T04DCKR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV164PW,118.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON Download PDF datasheet for 74LVC1G08GN,132.pdf |