| Part Number | 74HCU04D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 171970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCU04D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCU04D,653 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 70@2V|[email protected]|12@6V ns |
| Logic Family | HC |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Supplier Package | SO |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Logic Function | Inverter |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCU04D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Converter 1-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1T34GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV07ADR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FST3257MX.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4081BE.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G175DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for PCA9548ADW.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NVT2010PW,118.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4538D,653.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G08GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G17DBVR.pdf |