| Part Number | 74LVC04ABQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 280460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC04ABQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC04ABQ,115 |
|---|---|
| Product Dimensions | 3.1 x 2.6 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Inverter |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Package | 14DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC04ABQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT595ADR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Astable Multivibrator Single 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4047BPWR.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2245APW,118.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH 3-State CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SZ126F.LJ(CT.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC573AD,118.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for TXS0102DQER.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G02GW-Q100H.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT125DF2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G125DSFR.pdf |
|
ROHM | IC BU52031 SERIES - |