| Part Number | 74LVC04ADB,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 450640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC04ADB,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC04ADB,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Family | LVC |
| Product Dimensions | 6.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Supplier Package | SSOP |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Inverter |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Package | 14SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC04ADB,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC126PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD40106BM96.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT02DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G125YFPR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G125DRYR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G0604GWH.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SL2304NZZC-1T.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100EPT26DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC541PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON Download PDF datasheet for 74LVC1G126GXH.pdf |