| Part Number | 74LVC1G04GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 386870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G04GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G04GV,125 |
|---|---|
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Function | Inverter |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.6@5V ns |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Supplier Package | TSOP |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Logic Family | LVC |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 Vdc |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G04GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Quad Channel Digital Isolator 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7841DWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin MicroPak T R Download PDF datasheet for NC7SZ74L8X.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Divider Single 12-Bit Binary UP 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4040BM96.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC174D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G17DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVC2T45DCTR.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LCX14FT(AE).pdf |
|
Integrated Device Technology | 8V89313NLG - |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC123PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HCT273ADWR2G.pdf |