| Part Number | 74LVC2G04GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 416560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G04GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G04GW,125 |
|---|---|
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|1.9@5V ns |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Family | LVC |
| Pin Count | 6 |
| Lead Finish | Tin |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Logic Function | Inverter |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Package | 6TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G04GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for TC74HC245AF(F).pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC154BQ,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125SE-7.pdf |
|
Toshiba | TOSTC4013BF(EL,N,F) INTEGRATED CIRCUIT ( Download PDF datasheet for TC4013BF(ELNF).pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC04DB,118.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC86D,653.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT541PW,118.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 0.1A Download PDF datasheet for SPPH110800.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Divider 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCP1803RGER.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9306DC,125.pdf |