| Part Number | 74LVC2G14GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 474660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G14GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G14GV,125 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Rad Hard | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|2.7@5V ns |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Supplier Package | TSOP |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 6 |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Family | LVC |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 6TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G14GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NLV74HC32ADTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Registered Translator CML ECL LVCMOS LVDS LVTTL to LVPECL 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB4L52MNG.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HCT245DW.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G04GV,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin TSSOP W T R Download PDF datasheet for 74LCX16374MTDX.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC595DB,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14514BDWR2G.pdf |
|
Dialog Semiconductor | DASDA6001-00C3A1-G3 - |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7SZ38M5X.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP Down 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4516BE.pdf |