| Part Number | 74LVC2GU04GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 398240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2GU04GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2GU04GV,125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSOP |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.7@5V ns |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 6TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2GU04GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC14PW,118.pdf |
|
Toshiba | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7W04FU(TE12L,F).pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74AC273DWR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HC244ADWR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G04GM,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC74HC245ADTG.pdf |
|
Texas Instruments | Programmable Timer Single 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4541BE.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC377PW,118.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7S04FU,LF(B.pdf |
|
Diodes Incorporated | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC125AS14-13.pdf |