| Part Number | 74LVCU04AD,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 118090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVCU04AD,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVCU04AD,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Logic Function | Inverter |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Family | LVC |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|[email protected] ns |
| Supplier Package | SO |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74LVCU04AD,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC164PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G57DCKR.pdf |
|
Intersil | Programmable Timer Single 24-Pin PDIP Download PDF datasheet for IP82C54-10.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74LV165ARGYR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G06DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC74QDRQ1.pdf |
|
Toshiba | Flip Flop D-Type Positive-Edge 1-Element 8-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC7W74FU,LF(T.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC573PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL27WZ16DFT2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1G126DFT1G.pdf |