| Part Number | 74LVX14MTCX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 570810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVX14MTCX |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVX14MTCX |
|---|---|
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Family | LVX |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVX14MTCX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Standard Timer Dual 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ICM7556ISD+T.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G07GW,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HC273WMX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74LVC541ADW.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 6-Pin MicroPak W T R Download PDF datasheet for NC7SZ04L6X.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC125DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1GU04DBVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GM,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NLV74HC595ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 4-IN 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TCA9544APWR.pdf |