| Part Number | 74VHC14MX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 205520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74VHC14MX |
| Datasheet download |
| Part Number | 74VHC14MX |
|---|---|
| Logic Family | VHC |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|10.6@5V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 14SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-74VHC14MX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Dual Bi-Directional Voltage Level Shifter 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for PI6ULS5V9306WEX.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT595PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4049UBE.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Quad 32-CH 3-ST 96-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for SN74AVC32T245ZRLR.pdf |
|
Nexperia | Buffer 3-CH Non-Inverting Open Drain 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP3G07DCH.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 9-Pin UCSP T R Download PDF datasheet for MAX3373EEBL+T.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1T97DCKR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCU04D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV245APWR.pdf |
|
Diodes Incorporated | XO Clock SOT26 T&R 3K - |