| Part Number | HEF4069UBT,013 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 773210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4069UBT,013 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4069UBT,013 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Logic Family | HEF4000 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | Inverter |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@5V|40@10V|25@15V ns |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum High Level Output Current | -4.2 mA |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4069UBT,013 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for TC74VHC595FT(EK2.M.pdf |
|
ROHM | RHOML22824-603MBZ0NL SPEECH SYNTHESIS IC - |
|
Nexperia | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G04DP-Q100H.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT125DF2G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVC16T245DGGR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC08APW,118.pdf |
|
Nexperia | 8-BIT TRANSCEIVER Download PDF datasheet for 74AHCV245APWJ.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC595DWR.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74VHC04F(EL,K,F).pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC16541DLR.pdf |