| Part Number | HEF4069UBT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 554740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4069UBT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4069UBT,653 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@5V|40@10V|25@15V ns |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Maximum High Level Output Current | -4.2 mA |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Supplier Package | SO |
| Logic Family | HEF4000 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4069UBT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AC32DR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 54-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for 74AVCB164245ZRDR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC74QDRQ1.pdf |
|
Intersil | Programmable Timer Single 28-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for IS82C54Z96.pdf |
|
Texas Instruments | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G97DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Translator 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9306DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for 8409101CA.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TXB0106RGYR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HC595MX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC244APWRG4.pdf |