| Part Number | MC74HC1G04DTT1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 271490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74HC1G04DTT1G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74HC1G04DTT1G |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Pin Count | 5 |
| Product Dimensions | 3 x 1.5 x 1 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|27@3V|[email protected]|17@6V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | Inverter |
| Supplier Package | TSOP |
| Maximum High Level Output Current | -2.6 mA |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-MC74HC1G04DTT1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 4-CH 3-ST 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVCH4T245PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74HC245PW.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G86GW,125.pdf |
|
Diodes Incorporated | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G126SE-7.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G11GV,125.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74HCT251PW,112.pdf |
|
Diodes Incorporated | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G07SE-7.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G175GW,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ57P6X.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH16374DGGR.pdf |