| Part Number | MM74HC14M |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 747620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MM74HC14M |
| Datasheet download |
| Part Number | MM74HC14M |
|---|---|
| Pin Count | 14 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125@2V|[email protected]|21@6V ns |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Logic Family | HC |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Package | 14SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MM74HC14M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC126ABQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74ACT14D.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC259DR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC04PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC00DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHCT374PWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G07GW,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC541AD-Q100J.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN LVPECL 32-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for NB7L585MNR4G.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2G86DP,125.pdf |