| Part Number | NC7SZ14M5X |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 759660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NC7SZ14M5X |
| Datasheet download |
| Part Number | NC7SZ14M5X |
|---|---|
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Product Dimensions | 3 x 1.7 x 1.3 mm |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|5.9@5V ns |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | TinyLogic UHS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-NC7SZ14M5X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4094PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC00N.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Single 4-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC161ADTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC32ADTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVCMOS LVTTL to LVPECL 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC100EPT20DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVTH244AW.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G80DCKR.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G17GF,132.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G00DCKT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin MicroPak W T R Download PDF datasheet for NC7SZ32L6X.pdf |