| Part Number | SN74LVC1G14YZPR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 191910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin DSBGA T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LVC1G14YZPR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LVC1G14YZPR |
|---|---|
| Pin Count | 5 |
| Product Dimensions | 1.4 x 0.9 x 0.3 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Supplier Package | DSBGA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|5@5V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Family | LVC |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| MSL Level | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Quiescent Current | 10 uA |
| Package | 5DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-SN74LVC1G14YZPR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC245APW,118.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 8-OUT 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330J-B00223-GM.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G38DCTR.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G17DCUR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVCH162244GR.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVT16373DGG,118.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 4-CH D-Type 16-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC75N,652.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G175DCKR.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Triple 1-to-2 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G19GW-Q100H.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G241DC,125.pdf |