| Part Number | SN74LVC2G04DBVR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 692050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SOT-23 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LVC2G04DBVR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LVC2G04DBVR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Inverter |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|3.2@5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Logic Family | LVC |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Pin Count | 6 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Quiescent Current | 10 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Package | 6SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-SN74LVC2G04DBVR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G126DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for 8404701DA.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC125DBR.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9548ARGER.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX139DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G80DCKR.pdf |
|
Nexperia | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC259D,653.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC16373ADGG,112.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC00D,652.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ABT543ADWR.pdf |