| Part Number | TC7S14FULF(T |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 706040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC7S14FULF(T |
| Datasheet download |
| Part Number | TC7S14FULF(T |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Package Dimensions | 1.3 x 1.25 x 0.9 |
| Maximum High Level Output Current | -2.6 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V |
| Maximum Processing Temperature | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Logic Function | Inverter |
| Screening Level | Industrial |
| Logic Family | HC |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Supplier Package | SSOP |
| Typical Quiescent Current | 1 uA |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Package | 5SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC7S14FULF(T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC00PWR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G175GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator CML LVDS LVPECL to LVCMOS LVTTL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100EPT23DG.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4794BT,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | Over Voltage Tolerant 1.5V,1:4 Fanout Buffer Download PDF datasheet for 830154AGI-08LFT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin MicroPak W T R Download PDF datasheet for NC7SZ126L6X.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G02DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G32YZPR.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4070BT,653.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 4-to-10 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4028BT,653.pdf |