| Part Number | TC7W04FU(TE12L,F) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 700090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC7W04FU(TE12L,F) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC7W04FU(TE12L,F) |
|---|---|
| Logic Family | HC |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Lead Finish | Tin/Silver|Tin/Bismuth|Gold |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 2.9 x 2.8 x 1.1 mm |
| Number of Elements per Chip | 3 |
| Supplier Package | SSOP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 75@2V|[email protected]|13@6V ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Logic Function | Inverter |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC7W04FU(TE12L,F) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Voltage Level Translator 8-Pin Micro T R Download PDF datasheet for NLSX4373DMR2G.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SHU04FU.LJ(CT.pdf |
|
NXP | NCF29A1EHN 0500I HVQFN32 REEL - |
|
NXP | I2C Bus and SMBus 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9574PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Oscillator Driver 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1404YZPR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LVC273D,112.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 2-OUT 16-Pin QFN Download PDF datasheet for SI53307-B-GM.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G08DCUR.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HCT373D,652.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH125PWR.pdf |