| Part Number | IS25LQ040B-JNLE-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 817600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Flash Serial-SPI 3.3V 4Mbit 4M x 1bit 8ns 8-Pin SOIC T R |
| Category | Memory IC |
| Family | Flash IC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS25LQ040B-JNLE-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | IS25LQ040B-JNLE-TR |
|---|---|
| Maximum Random Access Time | 8 ns |
| Programming Voltage | 2.3 to 3.6 V |
| Supplier Package | SOIC |
| ECC Support | No |
| Sector Size | 4 x 128 KB |
| Program Current | 30 mA |
| Maximum Erase Time | 3/Chip s |
| Interface Type | Serial-SPI |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Programming Time | 1/Page ms |
| Timing Type | Synchronous |
| Command Compatible | No |
| Number of Words | 4 MWords |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Cell Type | NOR |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Architecture | Sectored |
| Block Organization | Symmetrical |
| Support of Page Mode | No |
| Product Dimensions | 5(Max) x 4(Max) x 1.5(Max) |
| Simultaneous Read/Write Support | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Density | 4 Mb |
| Max Processing Temp | 260 |
| Page Size | 256 byte |
| Number of Bits per Word | 1 Bit |
| Address Bus Width | 24 Bit |
| Erase Suspend/Resume Modes Support | Yes |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Operating Current | 15 mA |
| Boot Block | No |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-IS25LQ040B-JNLE-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3.3V 16Mbit 2M x 8bit 15ns 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for M25P16-VMN6TPBA.pdf |
|
Micron | MLC 512G 64GX8 VBGA DDP - |
|
Micron | SLC NAND Flash Parallel 3.3V 8Gbit 64M x 16Bit 48-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for MT29F8G16ABACAWP-IT:C.pdf |
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3V 3.3V 128Mbit 128M 64M 32M x 1bit 2bit 4bit 7ns 8-Pin MLP EP Tray Download PDF datasheet for N25Q128A13EF740E.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 3.3V 64Mbit 8M 4M x 8bit 16bit 70ns 56-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for M29W640GB70NB6E.pdf |
|
Microchip | Flash Serial-SPI 3.3V 8Mbit 1M x 8bit 8ns 8-Pin WSON EP Tube Download PDF datasheet for SST25VF080B-50-4C-QAF.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 3.3V 128Mbit 16M 8M x 8bit 16bit 60ns 64-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for PC28F128M29EWLA.pdf |
|
Micron | SLC NAND Flash Parallel 3.3V 16Gbit 2G x 8bit 48-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for MT29F16G08ABACAWP-ITZ:C.pdf |
|
Micron | MICMT29E2T08CTCCBJ7-6 MLC 2T 256GX8 LBGA - |
|
Winbond | CODE STORAGE FLASH MEMORY SERIAL NOR F Download PDF datasheet for W25Q32JVSNIQ.pdf |