| Part Number | IS25WP256D-JLLE |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 193660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Flash Serial-SPI 1.8V 256Mbit 256M x 1 7ns 8ns 8-Pin WSON |
| Category | Memory IC |
| Family | Flash IC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS25WP256D-JLLE |
| Datasheet download |
| Part Number | IS25WP256D-JLLE |
|---|---|
| Supplier Package | WSON |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Maximum Random Access Time | 7|8 ns |
| Maximum Programming Time | 0.8/Page ms |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| ECC Support | No |
| Cell Type | NOR |
| Command Compatible | Yes |
| Program Current | 30 mA |
| Maximum Operating Current | 14 mA |
| Support of Page Mode | No |
| Sector Size | 4 x 8192 |
| Support of Common Flash Interface | No |
| Page Size | 256 byte |
| Simultaneous Read/Write Support | No |
| Maximum Erase Time | 180/Chip s |
| Block Organization | Symmetrical |
| Erase Suspend/Resume Modes Support | Yes |
| Density | 256 MB |
| Timing Type | Synchronous |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Number of Bits per Word | 1 Bit |
| Interface Type | Serial-SPI |
| Architecture | Sectored |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of Words | 256 m |
| Address Bus Width | 24|32 Bit |
| Package Dimensions | 8 x 6 x 0.75 mm |
| Pin Count | 8 |
| Boot Block | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.95 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Package | 8WSON |
| Replacement Part Number | PART-IS25WP256D-JLLE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3V 3.3V 256Mbit 32M x 8bit 8ns 16-Pin SOP-II T R Download PDF datasheet for N25Q256A83ESF40F.pdf |
|
Toshiba | SLC NAND Flash Serial 1.8V 2Gbit 256M x 8Bit 63-Pin TFBGA Download PDF datasheet for TC58BYG1S3HBAI4_REEL.pdf |
|
Winbond | Flash Serial-SPI 1.8V 32Mbit 4M x 8bit 7.5ns 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for W25Q32DWSSIG.pdf |
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3V 32Mbit 32M 16M 8M x 1bit 2bit 4bit 7ns 24-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for N25Q032A13E1241E.pdf |
|
Micron | MICMT29F1G08ABBDAH4-ITX:D SLC 1G 128MX8 Download PDF datasheet for MT29F1G08ABBDAH4-ITX:D.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel Serial 2.5V 3.3V 128Mbit 8M x 16bit 60ns 64-Pin EBGA Tray Download PDF datasheet for PC28F128P33BF60D.pdf |
|
Toshiba | SLC NAND Flash Serial 1.8V 2Gbit 256M x 8bit 63-Pin TFBGA Download PDF datasheet for TC58NYG1S3EBAI5.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 3.3V 8Mbit 1M 512K x 8bit 16bit 70ns 48-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for M29W800DT70N6E_NUD.pdf |
|
Micron | NAND Flash Memory Download PDF datasheet for MT29F32G08CBACAWP-Z:C.pdf |
|
Winbond | Flash Parallel 3V 3.3V 18Mbit 18M x 1bit 100ns 56-Pin TSOP Download PDF datasheet for W29GL128CH9T.pdf |