| Part Number | IS61C1024AL-12TLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 171750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 12ns 32-Pin TSOP-I |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61C1024AL-12TLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61C1024AL-12TLI |
|---|---|
| Maximum Random Access Time | 12 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 32 |
| Address Bus Width | 17 Bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Operating Current | 40 mA |
| Number of I/O Lines | 8 Bit |
| Product Dimensions | 8.1 x 18.5 x 0.95 mm |
| Supplier Package | TSOP-I |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Ports | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Density | 1 Mb |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Number of Words | 128 kWords |
| Package | 32TSOP-I |
| Replacement Part Number | PART-IS61C1024AL-12TLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 5.0V 64K x 16 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71016S20PHGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin SOP Download PDF datasheet for IS62LV256AL-45ULI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static Ram Download PDF datasheet for 71256SA20YG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V28L20PFG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 8M-Bit 512K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV51216BLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 165-Pin BGA Download PDF datasheet for IS61LPS25636A-200B3LI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Single 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for GS880Z36CGT-200.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 12ns 32-Pin SOJ Download PDF datasheet for IS61C1024AL-12JLI.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128KWord x 8 70ns 32-Pin SOP Embossed T R Download PDF datasheet for R1LP0108ESN-7SI#S0.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 3.3V 18M-Bit 512K x 36 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for GS8161Z36DGT-200.pdf |