| Part Number | IS61LV12816L-10BLI-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 647830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA T R |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61LV12816L-10BLI-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61LV12816L-10BLI-TR |
|---|---|
| Pin Count | 48 |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 8 x 6 x 0.6 mm |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Address Bus Width | 17 Bit |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Words | 128 kWords |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Density | 2 Mb |
| Number of Ports | 1 |
| Supplier Package | Mini-BGA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Maximum Operating Current | 65 mA |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 48Mini-BGA |
| Replacement Part Number | PART-IS61LV12816L-10BLI-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 1M x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV10248EDBLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Dual 2.5V 3.3V 8M-Bit 1M x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV10248BLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 165-Pin BGA T R Download PDF datasheet for IS61LPS25636A-200B3LI-TR.pdf |
|
Renesas Electronics | RENR1LP0408DSB-7SI#S0 4M;SRAM Download PDF datasheet for R1LP0408DSB-7SI#S0.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 8K-Bit 1K x 8 55ns 52-Pin PLCC Download PDF datasheet for 7130SA55JG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 12ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS64LV25616AL-12TLA3.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 35ns 32-Pin SOP Download PDF datasheet for IS62C1024AL-35QLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 8M-Bit 512K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV51216BLL-10TLI.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Sync Single 1.8V 72M-Bit 8M x 9 165-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for R1Q2A7209ABG-40IB0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3ns 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for IS61NLP51236B-200TQLI.pdf |