| Part Number | IS61NLF51236-7.5TQLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 767630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 7.5ns 100-Pin TQFP |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61NLF51236-7.5TQLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61NLF51236-7.5TQLI |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TQFP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| Pin Count | 100 |
| Maximum Operating Current | 475 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Product Dimensions | 20.1 x 14.1 x 1.45 mm |
| MSL Level | 3 |
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Maximum Random Access Time | 7.5 ns |
| Architecture | Flow-Through |
| Number of Ports | 4 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.465 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Words | 512 kWords |
| Timing Type | Synchronous |
| Density | 18 Mb |
| Maximum Clock Rate | 117 MHz |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-IS61NLF51236-7.5TQLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 5.0V 128K x 8 Asynchronous Static RAM with Corner Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71024S20TYG8.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3V 2M-Bit 128K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS6C2016-55ZIN.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V28L20PFGI.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 5V 4M-Bit 256K x 16 12ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS7C4098A-12TIN.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS62WV25616BLL-55TLI-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | SRAM Chip Sync Single 3.3V 5V 1M-Bit 128K x 8 25ns 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for N01S830HAT22IT.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV25616EDBLL-10TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static Ram Download PDF datasheet for 71256SA25YG8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2K x 16 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7133LA25JGI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Single 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 7.5ns 3.8ns 165-Pin FBGA Tray Download PDF datasheet for GS881Z36CGD-150.pdf |