| Part Number | IS61NLP25618A-200TQLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 879500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 4M-Bit 256K x 18 3.1ns 100-Pin TQFP |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61NLP25618A-200TQLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61NLP25618A-200TQLI |
|---|---|
| Pin Count | 100 |
| Number of Ports | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.465 V |
| Maximum Clock Rate | 200 MHz |
| Rad Hard | No |
| Address Bus Width | 18 Bit |
| Architecture | Pipelined |
| Timing Type | Synchronous |
| Number of I/O Lines | 18 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Density | 4 Mb |
| Maximum Operating Current | 210 mA |
| Product Dimensions | 20.1 x 14.1 x 1.45 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | TQFP |
| Number of Words | 256 kWords |
| Maximum Random Access Time | 3.1 ns |
| Number of Bits per Word | 18 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-IS61NLP25618A-200TQLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 18M-Bit 1M x 18 7.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61NLF102418-7.5TQLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K X 36 ZBT Synchronous 3.3V I O PipeLined SRAM Download PDF datasheet for 71V65603S133PFG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 8 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V424S15PHG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 1M x 16 10ns 48-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61WV102416BLL-10TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 4K x 8 Dual-Port RAM w Semaphore Download PDF datasheet for 71342SA70J.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 1M-Bit 64K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV6416-10TL.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 5.5ns 2.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for GS88036CGT-250.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71256L20YG8.pdf |
|
ON Semiconductor | SRAM Chip Sync Single 3V 256K-Bit 32K x 8 25ns 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for N25S830HAT22IT.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 165-Pin BGA T R Download PDF datasheet for IS61LPS25636A-200B3LI-TR.pdf |