| Part Number | IS61WV10248EDBLL-10TLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 255370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 1M x 8 10ns 44-Pin TSOP-II |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61WV10248EDBLL-10TLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61WV10248EDBLL-10TLI |
|---|---|
| Pin Count | 44 |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Ports | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Address Bus Width | 20 Bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Words | 1 MWords |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 18.41 x 10.16 x 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of I/O Lines | 8 Bit |
| Maximum Operating Current | 50 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Density | 8 Mb |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS61WV10248EDBLL-10TLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | SRAM Async Single 5V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin SOP Embossed Tape Download PDF datasheet for R1LP0408DSP-5SI#S0.pdf |
|
ISSI | ISNIS25LP128-JMLA2-TR SRAM CHIP ASYNC SI - |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static Ram Download PDF datasheet for 71256SA15TPGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS62WV5128BLL-55T2LI-TR.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3.3V 5V 4M-Bit 512K x 8Bit 55ns 32-Pin PDIP Download PDF datasheet for AS6C4008-55PIN.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS62WV5128BLL-55T2LI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.8V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin Mini-BGA T R Download PDF datasheet for IS62WV5128EBLL-45BLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 64K x 16 Bit Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V016SA12PHG8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128K x 36 ZBT Synchronous PipeLined SRAM Download PDF datasheet for 71V546S133PFG.pdf |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 5V 1M-Bit 128K x 8 25ns 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 23LC1024-I ST.pdf |