| Part Number | IS61WV5128EDBLL-10TLI-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 759820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II T R |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61WV5128EDBLL-10TLI-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61WV5128EDBLL-10TLI-TR |
|---|---|
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 44 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Words | 512 K |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Density | 4 MB |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of I/O Lines | 8 Bit |
| Package Dimensions | 18.41 x 10.16 x 1 mm |
| Maximum Operating Current | 25 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS61WV5128EDBLL-10TLI-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128KWord x 8 70ns 32-Pin SOP Embossed T R Download PDF datasheet for R1LP0108ESN-7SR#S0.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 8K-Bit 1K x 8 55ns 52-Pin PLCC Download PDF datasheet for 7130SA55JG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3ns 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for IS61NLP51236B-200TQLI.pdf |
|
ISSI | MEMORY MODULE, SDRAM, DDR3, 256Mx8, 2GB, 78-pin BGA, Bulk Download PDF datasheet for IS43TR82560CL-125KBLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 1M x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV10248EDBLL-10TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L10PHG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3V 8M-Bit 512K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV51216EDBLL-10TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 2K x 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 6116LA25SOG8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 128K x 8 Asynchronous Static RAM with Corner Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71024S20TYGI8.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 256K x 8 55ns 32-Pin STSOP-I Download PDF datasheet for IS62WV2568BLL-55HLI.pdf |