| Part Number | IS62WV51216BLL-55TLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 113920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 512K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS62WV51216BLL-55TLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS62WV51216BLL-55TLI |
|---|---|
| Timing Type | Asynchronous |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Product Dimensions | 18.52 x 10.29 x 1.05 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Maximum Operating Current | 5 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Density | 8 Mb |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Words | 512 kWords |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 44 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Ports | 1 |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS62WV51216BLL-55TLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 1M-Bit 128K x 8 70ns 32-Pin TSOP-I T R Download PDF datasheet for R1LV0108ESF-7SR#S0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 256K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV2568L-10TL.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3V 1M-Bit 128K x 8 55ns 32-Pin PDIP Download PDF datasheet for AS6C1008-55PCN.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 18M-Bit 1M x 18 7.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61NLF102418-7.5TQLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for IS61LPS51236A-200TQLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 1M X 16 10ns 48-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61WV102416DBLL-10TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L15PHGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V28L20PFG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 12ns 32-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61C1024AL-12TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2K x 16 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7133SA25J.pdf |