T3P20MC1LX ITT Interconnect Solutions
T3P20MC1LX Images
Please contact us for more photos of T3P20MC1LX
Part Number T3P20MC1LX
Manufacturer ITT Interconnect Solutions
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Contact PIN Crimp ST Cable Mount Loose Piece
Category Connectors
Family Connector Contacts
ROHS Compliant Yes
MSL Level T3P20MC1LX
Datasheet download T3P20MC1LX.pdf
Request Quotation for T3P20MC1LX
T3P20MC1LX Specifications
Part Number T3P20MC1LX
Series Name T3P
Contact Plating Gold
Shielded No
Contact Material Brass
Body Orientation Straight
Termination Method Crimp
Gender PIN
Product Dimensions 26.1 mm
Mounting Cable Mount
Wire Size 20 AWG
Product Length 26.1 mm
Replacement Part Number PART-T3P20MC1LX
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for T3P20MC1LX
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Contact SKT Crimp ST Cable Mount Reel
Download PDF datasheet for 6-87756-2.pdf
TE Connectivity
Contact PIN Crimp ST Cable Mount Strip
Download PDF datasheet for 1-86557-9.pdf
Molex
Contact SKT Crimp ST Cable Mount T R
Molex
Contact PIN Crimp ST Cable Mount Reel
Contact PIN Crimp ST Cable Mount Loose Piece
Contact SKT Crimp ST Cable Mount Strip
DM53742-36
ITT Interconnect Solutions
Contact SKT Crimp ST Cable Mount Loose Piece
Download PDF datasheet for DM53742-36.pdf
Contact M Crimp ST Cable Mount Bag
S1761-42R
Harwin
EZ-Spring Contact (also known as Grounding Contact or Shield Finger), SMT, 3.5mm high, selective gold + tin