| Part Number | 251R15S151GV4E |
|---|---|
| Manufacturer | Johanson Technology |
| Quantity in stock | 170880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 150pF 250V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 251R15S151GV4E |
| Datasheet download |
| Part Number | 251R15S151GV4E |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Tolerance | 2 % |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Case Size | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 250 V |
| Dielectric | C0G |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Style | Wraparound |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package Dimensions | 2.03 x 1.27 x 1.02 mm |
| Capacitance Value | 150 pF |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 0805 |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | 0805 |
| Product Depth | 1.27 mm |
| Product Height | 1.02 mm |
| Product Length | 2.03 mm |
| Replacement Part Number | PART-251R15S151GV4E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 100V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 18121C334KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 100V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR301E474MAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CM03CG4R7B25AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 1000V C0G 10% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812AA101KAT1A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.047uF 630V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL32B473KHINNWE.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.47uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR72A474KA73L.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.068uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C683K5RAC7800.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0805NPO222J50TRPF.pdf |
|
KEMET | CAP 0.1UF 25VDC Y5V 20% SMD 0603 Download PDF datasheet for C0603C104M3VACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 120pF 100V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A121JAT2A.pdf |