500R07S0R2BV4T Johanson Technology
500R07S0R2BV4T Images
Please contact us for more photos of 500R07S0R2BV4T
Part Number 500R07S0R2BV4T
Manufacturer Johanson Technology
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.2pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 500R07S0R2BV4T
Datasheet download 500R07S0R2BV4T.pdf
Request Quotation for 500R07S0R2BV4T
500R07S0R2BV4T Specifications
Part Number 500R07S0R2BV4T
Termination Style Wraparound
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.2 pF
Tolerance 0.1 pF
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Package/Case 0402
Product Dimensions 1.02 x 0.51 x 0.51
Pin Count 2
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0402
Case Style Ceramic Chip
Dielectric C0G
Product Depth 0.51 mm
Product Height 0.51 mm
Product Length 1.02 mm