C0402C101F5GAC7867 KEMET
C0402C101F5GAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0402C101F5GAC7867
Part Number C0402C101F5GAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 50V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0402C101F5GAC7867
Datasheet download C0402C101F5GAC7867.pdf
Request Quotation for C0402C101F5GAC7867
C0402C101F5GAC7867 Specifications
Part Number C0402C101F5GAC7867
Voltage(DC) 50 V
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Package/Case 0402
Military Standard
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Failure Rate
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 100 pF
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm