C0402C101J4GACAUTO KEMET
C0402C101J4GACAUTO Images
Please contact us for more photos of C0402C101J4GACAUTO
Part Number C0402C101J4GACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 16V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0402C101J4GACAUTO
Datasheet download C0402C101J4GACAUTO.pdf
Request Quotation for C0402C101J4GACAUTO
C0402C101J4GACAUTO Specifications
Part Number C0402C101J4GACAUTO
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Voltage(DC) 16 V
Dielectric
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5
Capacitance Value 100 pF
Failure Rate
Military Standard
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Package/Case 0402
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Tolerance 5 %
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm