C0402C103K8RAC7867 KEMET
C0402C103K8RAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0402C103K8RAC7867
Part Number C0402C103K8RAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 10V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0402C103K8RAC7867
Datasheet download C0402C103K8RAC7867.pdf
Request Quotation for C0402C103K8RAC7867
C0402C103K8RAC7867 Specifications
Part Number C0402C103K8RAC7867
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 10 %
Dielectric
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Voltage(DC) 10 V
Capacitance Value 0.01 uF
Case Style Ceramic Chip
Max Processing Temp 260
Package/Case 0402
Failure Rate
Military Standard
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm