C0402C222J3GACTU KEMET
C0402C222J3GACTU Images
Please contact us for more photos of C0402C222J3GACTU
Part Number C0402C222J3GACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 25VDC C0G 5% SMD 0402 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0402C222J3GACTU
Datasheet download C0402C222J3GACTU.pdf
Request Quotation for C0402C222J3GACTU
C0402C222J3GACTU Specifications
Part Number C0402C222J3GACTU
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Type Flat
MSL Level 1
Dielectric
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 0.0022 uF
Failure Rate
Military Standard
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 0402
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm