C0603C102K5RAC7867 KEMET
C0603C102K5RAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0603C102K5RAC7867
Part Number C0603C102K5RAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C102K5RAC7867
Datasheet download C0603C102K5RAC7867.pdf
Request Quotation for C0603C102K5RAC7867
C0603C102K5RAC7867 Specifications
Part Number C0603C102K5RAC7867
Capacitance Value 0.001 uF
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Case Size 0603
Failure Rate
Package/Case 0603
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Case Style Ceramic Chip
Dielectric
Military Standard
Voltage(DC) 50 V
Tolerance 10 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm