C0603C103K2RACAUTO KEMET
C0603C103K2RACAUTO Images
Please contact us for more photos of C0603C103K2RACAUTO
Part Number C0603C103K2RACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 200V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Punched Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C103K2RACAUTO
Datasheet download C0603C103K2RACAUTO.pdf
Request Quotation for C0603C103K2RACAUTO
C0603C103K2RACAUTO Specifications
Part Number C0603C103K2RACAUTO
Construction Flat
Case Size 0603
MSL Level 1
Package/Case 0603
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 0.01 uF
Supplier Package 0603
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Termination Style Wraparound
Voltage(DC) 200 V
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Pin Count 2
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 10 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm