C0603C153K1RACAUTO KEMET
C0603C153K1RACAUTO Images
Please contact us for more photos of C0603C153K1RACAUTO
Part Number C0603C153K1RACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.015uF 100V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Punched Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C153K1RACAUTO
Datasheet download C0603C153K1RACAUTO.pdf
Request Quotation for C0603C153K1RACAUTO
C0603C153K1RACAUTO Specifications
Part Number C0603C153K1RACAUTO
Military Standard
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Dielectric
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8
Supplier Package 0603
Failure Rate
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Case Size 0603
Package/Case 0603
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 0.015 uF
Termination Style Wraparound
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 10 %
Construction Flat
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm