C0603C272J5RACTU KEMET
C0603C272J5RACTU Images
Please contact us for more photos of C0603C272J5RACTU
Part Number C0603C272J5RACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 5% SMD 0603 Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C272J5RACTU
Datasheet download C0603C272J5RACTU.pdf
Request Quotation for C0603C272J5RACTU
C0603C272J5RACTU Specifications
Part Number C0603C272J5RACTU
Dielectric X7R
Package/Case 0603
Type Flat
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.0027 uF
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Case Size 0603
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm