C0603C470J5GACTU KEMET
C0603C470J5GACTU Images
Please contact us for more photos of C0603C470J5GACTU
Part Number C0603C470J5GACTU
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 47pF 50V C0G 5% SMD 0603 Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C470J5GACTU
Datasheet download C0603C470J5GACTU.pdf
Request Quotation for C0603C470J5GACTU
C0603C470J5GACTU Specifications
Part Number C0603C470J5GACTU
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
MSL Level 1
Package/Case 0603
Type Flat
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 47 pF
Dielectric
Failure Rate
Voltage(DC) 50 V
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm